aalan

E-Ticaret Sözlük Latest Sorular

Maliyet Hesaplama

Merhabalar,

Basic Planlı Shopify mağazası kullanmaktayım. Dropshipping modeli ile seçmiş olduğum 15 ülkeye satış yapmayı planlamaktayım lakin maliyet hesaplamaları konusunda zorluk çekiyorum. CJDropshipping kullanıyorum, Ülke başı kargo hesaplaması, ülkelere göre gümrük vergileri, shopify kesintileri (döviz kuru değiştirme dahil) gibi şeyler kafamı aşırı bulandırmakta. Konu hakkında bir video gelir mi? Buradan yanıt verebilir misiniz?

2 Yanıt

 1. Ürün maliyetini en basit şekilde aşağıdaki gibi hesaplayabilirsiniz:

  1. Ürün maliyeti: Örnek: 10₺ (Komisyonlar vs.)
  2. Ürün kargo maliyeti: 5₺
  3. Toplam ürün gideriniz sadece: 15₺ Tabi siz bunlara harcadığınız aylık giderlerinizi de dahil edin.

  Örnek:
  Reklam gideri,
  Aylık shopify gideri,
  Gizli komisyonlar,
  Aylık tüm giderlerinizi hesaplayınız. Ve bu giderleri çıkarmak için ayda kaç ürün satmalısınız bunun hesabını yapın. Eğer günde 1 ürün satarak 60 günde bu maliyeti çıkarıyorsanız ya günlük 2,3 ürün satmaya odaklanın yada ürün kar marjını arttırarak az satışa odaklanın. Buradaki amaç her ay harcadığınız bakiye size geri dönmesi gerekiyor bir sonraki ay devam edebilmeniz için.

  Bundan sonraki düzen artık daha fazla satış ve kar marjına bakıyor. Ve artık artıya geçtikce ürün çeşitliliği reklamlar vs artmaya başlar. Zarar etmeniz başlarda önemli değildir çünkü bunlar hep olur. Önemli olan siz ne kadar zarara karşı dayabilirsiniz? Bunun çalışmasını mutlaka önceden yapınız.

Bir cevap eklemek için giriş yapmalısınız.