aalan

E-Ticaret Sözlük Latest Sorular

Shopify dropshipping vergi fatura işlemleri

furkan.60
Yeni Üye

Merhaba benim de bir iki sorum vardı,
1- şimdi benim İngiltere de şirketim var ben de aliexpressten alıp Amerika İngiltere gibi yerlere satış yapicam şimdi ben tam olarak hangi vergileri ödeyeceğim ve nasıl nereye ödeyeceğim
2-ben shopify dropshipping yapacağım zaten bunun için şirket kurdum şimdi ben bir ürünü sattım, benim fatura kesmem gerekiyor mu her sattığım ürün için yoksa bunun bir ayarı mı var shopify kendisi mi kesiyor, her şekilde fatura kesiliyor sonuç olarak ben bu faturayı kime göndereceğim nasıl vergilendirilecegim, muhasebecim yok kendim yapabilir miyim
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

4 Yanıt

 1. Merhaba,

  Fatura,vergi gibi işleriniz için bir muhasebeci ile çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

 2. Peki yani ben vat tan muhafim yani diğer gelir gideri de kendim tutamaz mıyım ya da shopify sistemime kayıt olarak geçmez mi ve hani fatura nerden kesilir vergi nereye ödenir bı söyleseydiniz ya da bilmiyorum deseydiniz ?!

 3. 1. Soruna cevap: Aliexpress üzerinden ürünü amerikaya satıyorsanız:

  – İlk olarak ürünü müşteriye gönderirken , aliexpressteki satıcıdan kendinize alış faturası kestirin.
  – size artık alış faturası geldi ürün sizde, sizde müşteriye yani sizden alana satış fatura kesin.
  – ürün a noktasından c noktasına gider. fatura ise a noktasından b noktasına (yani size) sizde c noktasına fatura kesersiniz işler böyle yürür.

  2. Olarak sattın ürünlerin kdvsini vergisini ödemek istiyorsanız ajans üzerinden şirket kurduğunuz için o ajansa söyleyip siz ile ilgilenecek muhasebeciye yönlendirmelidir.

Bir cevap eklemek için giriş yapmalısınız.