aalan

E-Ticaret Sözlük Latest Sorular

shopify dropshipping

Halil karaca
Yeni Üye

Merhabalar Herkese,

İsmim halil ben yeni dropshipping ile uğraşmaya başladığımı belirtmek istiyorum ve kendime bir adet shopify mağazası açtım.

Bazı bilgileri sizlerle paylaşacağım,
-ingilterede kuruldu şirket.
-Satış bölgem : Canada,ABD,UK,EU
-CJDROPSHİPPİNG yöntemi ile ürün tedariği sağlıyorum.
-Wise Hesabım var, paypal ve stripe açmadım.
-Ödemeleri Shopify payment ile alıyorum.
-TR de yaşıyorum.

Sorularım;

1) Mağazamdan ürün alındığı zaman, benim alınan ürün için CJdropshipping’e ödeme yapmam gerekiyor, şirket adına bu ödeme yapmam gerekiyor. wise şirket hesabı,paypal şirket hesabı,stripe gibi şirket üzerine açılmış hesaplardan ödeme yapabilir miyim ? eğer evet ödeme yapabilirsiniz diyorsanız buralara ben türk banka hesabımdan para gönderebilir miyim ? malum buralar türkiyede yasak ve ben türk bankasından yani kendi türk hesabımdan para göndermem ne kadar sağlıklı eğer gönderirsem ban yer miyim ?

2) Deneme yapmak için kanada da yaşayan bir arkaşıma mağazamdan bir ürün almasını istedim ve benim kendi kredi kartım ile kanadaya gönderilmek üzere ürün aldırdım. sipariş bilgisi shopifyıma geldi ve bende ürünü cjdropshippingten yine kendi kredi kartım ile ürünü alıp ürünün teslimatını bekliyorum. burada da şimdi şöyle bir durum oluştu ürünü satan benim şirketim, ürünün teminini ben şahsi hesabımdan yaptım vergilendirme faturalandırmalar nasıl olacak bu problem de sanki 1nci soruyla yakın bir problem.

3) İngilterede kurulan şirketler belli cirolara kadar vergiden muaf diye biliyorum detaylarına hakim değilim. Ben satışlarımın faturalarını veya vergi beyannamesi için satış faturalarımı tutmam bunu UK company house ‘ a beyan etmem gerekiyor mu her ay ? ya da shopify da ürün satarken vergisel,muhasebesel işlemler nasıl oluyor bunlar hakkında hiç bir bilgim yok. Okuyabileceğim link,video gibi dökümanlara ulaşabileceğim link vb gibi yer öneriniz olursa sevinirim danışmanlık hizmeti de alabilirim.

Yukarıdaki sorular ile ilgili cevap vermek isteyen arkadaşlara ilgileri için şimdiden çok teşekkür ederim.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla,
Halil Karaca

3 Yanıt

    1. Wise kartınız var ise evet bu kart ile ödeme yapabilirsiniz.
    2. Alış: Ürünü arkadaşına gönderirsin. Fatura sana kesilir. ->  Satış: Ürün kar marjını üstüne koyarak arkadaşına fatura kesersin. Grupta bulunan mali müşavir arkadaşlarımıza bu soruyu sorarsan en sağlıklı bilgiyi alabilirsin.
    3. Alış ve Satış faturalarınızı mutlaka saklayınız ve beyanname veriniz ve dediğim grup içerisinden en doğru bilgiyi mali müşavirlerden alınız.
  1. Bu cevap düzenlendi.

    Halil bey merhaba, ben de sizinle Aynı noktaya geldim ve aynı şekilde sizin sorularınızın cevabını öğrenmeye çalışıyorum. Acaba destek alabildiniz mi ve ya Danışmanlık? Bilgi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Bir cevap eklemek için giriş yapmalısınız.